putovní výstava magičtí lucemburkové

Čeští králové a panovníci svaté říše římské

Následující událost

Koruny výstavy

Svatováclavská koruna

Zhotovena na podnět Karla IV. před rokem 1346 v Praze.

Váha : 2 358,3 g
Materiál: zlato o ryzosti 21 – 22 karátů
Šířka: 19cm (průměr koruny)
Výška: 19 cm
Obvod: 61 cm

Celá koruna se skládá ze čtyř částí, z kterých vybíhají lilie. Plocha koruny je osázena safíry, rubelitem, spinely, rubíny, smaragdy a akvamaríny. Celkem je na koruně 96 drahých kamenů a 20 perel. Koruna je překřížena dvěma kamárami (oblouky). Na vrcholu kamár je umístěn křížek, do nějž je zasazena safírová byzantská kamej s motivem ukřižovaného. Na křížku je nápis: HIC EST SPINA DE CORONA DOMINI (zde je trn z koruny páně). Dnes se však tento trn v koruně již nenachází.

Současné umístění koruny: Katedrála sv. Víta, Česká republika

Autor repliky koruny: Jiří Urban, Turnov, Česká republika

Zhotoveno podle originálu 2015

Římská koruna

Koruna z relikviářové busty Karla Velikého z Cách 

Zhotovena na podnět Karla IV. před rokem 1349 v Praze.

Váha : necelých 2 000 g
Materiál: zlacené stříbro
Šířka: 21 cm (průměr koruny) 
Výška 26,5cm
Obvod: 67 cm

CKoruna má podobu diadému (ozdoby hlavy) se čtyřmi liliemi a čtyřmi výběžky zdobenými drahými kameny a antickými gemami (drobné plastiky vybroušené nebo vyryté do drahého kamene). Plocha koruny je dále osázena safíry, smaragdy, onyxy karneoly, chalcedony, acháty, ametysty, růženíny, granáty, sanidiny, rubelity, dřevitým opálem, chryzopálem a jinými polodrahokamy. Celkem je na koruně 57 drahých kamenů a přes 100 perel. Na koruně je umístěno i 21 kusů antických gem, kde jsou výjevy jako Venuše, Venuše a Ares, profil panovníka, Medusa, dojička kozy, satyr, obětiště (věštírna), Apollon, Medusa, César, Perseus, lev a koza, dobový portrét, Athéna, žena, Hygie, Medusa, drobný profil, Orfeus, Gryf, výjev vstup do podsvětí. Koruna je překřížena kamárou (obloukem), která je zdobena stylizovanými trojlístky a na čelní straně je umístěn kříž. Zpracováním a i typem připomíná Svatováclavskou korunu.

Současné umístění koruny: Domschazkammer, Cáchy, Německo

Autor repliky koruny: Jiří Urban, Turnov, Česká republika

zhotoveno podle originálu 2016

Autorka gem: Eva Víšková Mrákotová, Pardubice, Česká republika

Broušení kamenů: Jan Kroupa, Turnov, Česká republika

Říšská koruna

Císařská koruna

Zhotovena na podnět Oty I. Velikého cca v roce 962

Váha : 3 500 g
Materiál: zlato vysoké ryzosti
Šířka: 22 cm (průměr koruny)
Výška 24 cm
Obvod: 65 cm

Celá koruna se skládá z osmi desek zdobenými filigránem a čtyřmi smalty. Plocha koruny je osázena safíry, smaragdy, ametysty, granáty, rubíny, rubelity, chalcedony… Celkem se na koruně v současné době nachází 169 drahých kamenů (4 kameny chybí). Koruna je rovněž zdobena více než tisícovkou perel. Koruna je překřížena kamárou (obloukem) zdobený perlami. Dominantu koruny tvoří zlatý kříž ozdobený safíry, smaragdy, ametystem a dalšími drahými kameny.

Současné umístění koruny: Schatzkammer, Vídeň, Rakousko

Autor repliky koruny: Jiří Urban, Turnov, Česká republika

zhotoveno podle originálu 2015

Autoři smaltů: manželé Blanka a Matúš Cepkovi, Sv. Jur, Slovensko

Lombardská koruna

Zhotovena v 5. – 9. století v Itálii

Váha : 535 g
Materiál: zlato
Šířka: 15 cm (průměr koruny)
Výška 5,5 – 6 cm
Obvod: 58,5 cm

Celá koruna se skládá ze šesti částí a má podobu diadému (čelenky jako ozdoby hlavy), je dále tvořena a zdobena drahými kameny a zlatými rozetami na pozadí zeleného emailu. Lombardská koruna je současně i svatou relikvií a je nejstarší dochovanou královskou korunou. Koruna tak vyjadřuje i božský původ královské moci. Pojmenování koruny jako „železná“ je odvozeno od tenkého železného pásku cca 10 mm širokého, který je ukryt ve vnitřní stěně koruny. Tento železný pásek měl být dle legendy vykován z hřebu, kterým byl ukřižován Ježíš Kristus. Železný pásek je obložen šesti zlatými díly, které jsou zdobeny drahými kameny v celkovém počtu 22 kusů, zlaté díly jsou pokryty rozetami na pozadí zeleného emailu. Předpokládá se, že drahokamy na koruně jsou následující: 7 granáty, 4 křemeny, 4 zelené skla a 7 safíry. Jednotlivé díly koruny jsou odděleny pásky, které jsou tvořeny třemi drahými kameny. Karel IV. byl v Miláně touto korunou korunován dne 6. 1. 1355.

Současné umístění koruny: Monza, poklad Katedrály sv. Jana Křtitele, Itálie

Autor repliky koruny: Jiří Urban, Turnov, Česká republika

zhotoveno podle originálu 2017